Protekle sedmice održana su predavanja za učenike prvog i drugog razreda u organizaciji Judo kluba „Olimp“ u okviru projekta „Pokreni se“ što ima za cilj poticaj na aktivizam mladih.
Specifični ciljevi ovog projekta je upoznavanje učenika sa pojmovima, karakteristikama, zakonskim odredbama i načinu prevencije vršnjačkog nasilja i maloljetničke delinkvencije o kojima je govorila prof. dr. gđa Hana Korać.
Drugi dio predavanja se odnosio na način prenvencije maloljetničke delikvencije i vršnjačkog nasilja kod mladih kroz sport kao jednu od najboljih metoda prevencije nepoželjnog ponašanja. Istovremeno kroz osmišljavanje slobodnog vremena, druženje, usvajanje znanja i vještina i društveno poželjne principe i navike nastojalo se uticati i popraviti stanje kod ove izuzetno osjetljive populacije kada su u pitanju vršnjačko nasilje i maloljetnička delinkvencija.
Krajnji cilj je da se stvaraju preduslovi za poboljšanje kvaliteta života djece i njihovih porodica kroz sport i trenažne aktivnosti (treninzi Judo-a i osnovni kurs samoodbrane) te pomoć u što boljoj integraciji u lokalnu zajednicu gdje će svoj doprinos dodati svi društveni akteri ( škola, NVO sektor jedinice lokalne samouprave). O ovome i terminima treninga učenike je upoznao evropski policijski prvak u Brazilian Jiu-Jitci i vice prvak Evrope majstor judo-a 4 dan gosp. Anes Ličina.
Vremenski okvir od jednog školskog sata bio je nedovoljan za brojna pitanja koja su učenici imali za naše predavače.
Pozivamo učenike prvog i drugog razreda da se priključe besplatnim treninzima Judo-a koji se održavaju subotom i nedeljom u 17:00h u Sali borilačkih sportova na Grbavici koja se nalazi u sklopu stadiona. Svi polaznici će dobiti besplatno neophodnu sportsku opremu (Judo kimona) i osiguranje.
Na kraju treninga koji traje dva mjeseca polaznici će polagati za pojaseve i dobIti certifikate.