(Program međunarodne razmjene učenika Bosna i Hercegovina - Švedska)

Drugi dan Programa međunarodne razmjene učenika protekao je u studijskom putovanju središnjom Švedskom, upoznavajući mjesta sa bogatim historijskim znamenitostima. Naši današnji vodići, profesorice Catarina, Åsa i Jeanette, upoznali su nas bogatoj tradiciji o životu i običajima, historijski važnim činjenicama koji su oblikovali i od velikog značaja za današnju Švedsku. Obišli smo prekrasni stari turistički grad Vadstena sa dobro očuvanim kraljevskim dvorcem iz 16 stoljeća, crkvom i samostanom. Posjetili smo i ostatke historijski značajnog samostana Alvastra, obišli smo i zadivljujuće prirodne pejzaže nekadašnjeg kraljevskog lovišta, današnjeg zaštićenog područja Omberg, koje se nalazi pored drugog po veličini jezera Våttern.
Nakon povratka u Tranås, večer smo proveli u odličnoj amosferi i druženju u prostorijama školskog restorana, gdje smo pripremali zajedničku večeru sa tradicionalnim jelima iz švedske i bosanske kuhinje, čufte sa krompirom i nekoliko vrsta pita. Naša ekipa sastavljena od 15 učenika/ca, profesora i direktora škole trudili su se da pripreme "najbržu" pitu i uz veliko iskustvo profesorice Nusrete Hrustić uspjeli smo da dobijemo i pohvale za ukusne pite. Našoj lijepoj atmosferi druženja nisu mogli odoliti ni generalni menadžer obrazovanja Cecilia kao i direktor sektora Tommy koji su nam se pridružili, kuhali i jeli zajedno sa nama.