Fojnica, Sarajevo, 21. 3. 2019.

Peti dan Programa međunarodne razmjene učenika realiziran je u centralnom dijelu Bosne i Hercegovine u pratnji profesora Ibrahima Karačića, Admira Ibričića i Adnana Bilajca. Naši gosti, uz učenike I-F razreda, posjetili su Muzej Franjevačkog samostana Duha Svetoga u Fojnici gdje su se upoznali sa porijeklom i životom franjevaca, ali i Fojnice i ovog kraja. Mogli su vidjeti mnoge predmete na osnovu kojih se može zaključiti na koji način su ljudi radili i živjeli u srednjovjekovnom fojničkom kraju. Također, učenici su pogledali orginalni primjerak i saslušali predavanje o Ahdnami, dokumentu iz 1464. godine, kojom sultan dozvoljava franjevcima slobodno obavljanje vjerske službe. Učenici su u Muzeju mogli posjetiti biblioteku od preko 10.000 knjiga napisanih u periodu od XIII do XIX stoljeća. Također, pregledali su impresivnu zbirku srednjovjekovnih novčića koji su se kovali u Fojnici, zatim zbirku slika, predmeta i alata koji su ljudi svakodnevno koristili.
Nakon posjete Samostanu i obilaska grada Fojnice, posjetili su jednu od najmodernijih i najuspješnijih tvornica namještaja u BiH, MS&WOOD u Fojnici, gdje su domaćini, gđa. Mirsada Softić i tehnički direktor Ahmet Paralić pripremili prezentaciju i omogućili obilazak svih proizvodnih pogona uz dodatna objašnjenja. Naši gosti i učenici su sa divljenjem gledali najsavremenije mašine, uređenost proizvodnog procesa, izložbene eksponate, te kvalitetne dizajnerski projektovane stolove i stolice namjenjene uglavnom vanjskom tržištu.
Završni dio današnjeg druženja je posjeta Spomeničkom kompleksu Ratnog tunela „D-B“, poznatijeg kao "Tunel spasa" u Sarajevu. Uz prigodno predavanje kustosa Muzeja gospodina Kolara i pregled dokumentarnog filma o životu u okupiranom Sarajevu i značaju tunela, pregledali su fotografije i predmeta iz muzejske postavke, a također su svi učenici prošli kroz 25m orginalnog tunela koji se nalazi u muzejskom kompleksu.